Vlad Florentin Aurelian

Acumen

MINCA VASILE

United Bucuresti 2

Acumen se impune și își validează forma bună, patru victorii la rând în campionat, o calificare de gală în cupă în fața unei reprezentante din Liga 1, Hooligans Utd, un joc în viteză, direct pe poartă și primii doi golghetri din această serie, Ghereș și Vlad Florentin. Gazdele s-au strâns greu, au început partida în inferioritate numerică, iar United a speculat. 2-0 în minutul 6, repatriatul Cocu i-a pasat perfect lui Lupu (2), apoi a înscris din assitul lui Dulgheru. Acumen și-a refăcut efectivul, iar Ghereș a prins un șut exact la colțul lung, după o combinație scurtă cu Fares Bahri. La pauză a ajuns la teren și Vlad Florentin. Tremură adversarul, tremură și Ghereș, gemenii golului din atacul celor de la Acumen fiind în luptă directă în clasamentul golgheterilor din această serie, Ghereș pe primul loc -43 de reușite, Vlad pe poziția secundă – 39. Și Florentin și-a început recitalul. Gol la prima sclipire de rist (21), neatenție uluitoare pentru adversari, învitație la șut și...gol. 2-2. În partea secundă, Vlad Florentin a făcut ravagii în jumătatea celor de la United. Dublă în minutul 28, apoi assist pentru Ghereș (30), United era cu moralul în vine, iar cei doi lăncieri au mai înscris câte un gol per cap de jucător, astfel că în minutul 36 partida era tranșată, 6-2 în favoarea gazdelor. Lupu a închis tabela pentru satisfacția platonică a dublei personale.
Omul meciului: Vlad Florentin Aurelian – nota 9,5