Papuc Daniel

Solaris Plant FC

Petre Eduard gabriel

În retur, Solaris are un pracurs de vis. 7 victorii și un egal în ultimele 8 meciuri, echipa se află pe poziție de baraj și a trecut, la pas, de un adversar incomod, United 2, în picaj precum Boiengurile 737 în ultima perioadă, trei eșecuri sudate. Set alb, oaspeții au dominat, au fost mai mareu primii la minge, au câștigat duelurile individiale, iar Daniel Papuc a fost fantastic în rolul pivotului. Pur și simplu i-a hăituit pe fundașii adverși. Mai e și Papa, cel care a avut un șut letal, iar după ce Toma a fost servit de Papuc și a deschis scorul (8), Papa l-a demolat pe nefericitul Vasile Mincă. Vinclu curat în minutul 10, apoi, cu un minut înainte de pauză, Habemus Papa(m) din nou. Cursă și șut la colțul lung, e 3-0, United pare că s-a predat încă de la poza de grup, jocul echipei a fost sacadat, oaspeții sunt mult mai viguroși. În partea secundă, mai precis în minutul 27, Papuc s-a debarasat de fundașul din marcaj, s-a întrors cu fața la poartă și a șutat fără speranță pentru Mincă. A înscris și liderul echipei, Ionuț Negru, iar Ciudatu l-a lăsat cu sechele pe Mincă. Sau invers. Nici nu prea mai contează la un asemenea scor, urme de rivanol și betadină peste moralul celor de la United, echipă care renunță la pretențiile de promovare.

Omul meciului: Daniel Papuc – nota 9