Cocu Emanoil George

United Bucuresti 2

Niculae Ionuț-Florin

ADA

Un meci spectaculos între două echipe fără presiunea finalului de sezon. ADA, locul 14, moral bun după două succese nituite, United 2, poziția 9, cu psihicul șubrezit după trei înfrângeri înlănțuite. S-a jucat deschis, fără apărări, iar după o primă repriză oarecum calmă în raport cu iureșul din mitanul secund, 2-1 pentru United, goluri Ranatu și Cocu, respectiv Erghelie 12, debutul părții secunde a fost răvășitor. United s-a umflat în pectorali, Cocu l-a servit pe Lupu, cel care a înțepat balonul în plasă (21), imediat Ciudatu a prelungit pe spate, iar căpitanul oaspeților a simțit gestul managerului și a fructificat după ce a urmărit balonul (22), Cocu s-a achitat și i-a întors serviciul lui Ciudatu (24) și, la 5-1, cei de la United au trecut pe modulul tactic “caterincă cu budincă”. Pe sistemul numai freze și mingi aveți în cap, oaspeții au pierdut teren, Romeo Dumitrescu a fructificat un penalty (25), apoi a înscris și Cătălin Popescu, Dumitrescu a recidivat (31) și, la 5-4, spiritele s-au flambat. Au intervenit aceiași Cocu și Ciudatu, cei care și-au desăvârșit opera pe rând, 32 și 34, apoi a urmat golul serii, reușit chiar de portarul celor de la ADA. Șut necruțător livrat omologului din poarta adversă, din prima, un abuz la adresa vinclului porții adverse, iar balonul a prins viteza sunetului. ADA s-a apropiat, din nou, la un singur gol, cu trei minute înainte de final, după un autogol, însă nu a mai avut puterea să ciupească punctul.
Omul meciului: Emanoil George Cocu – nota 9,5