Petre Gabriel Catalin

Electrictelecom

Valimareanu Nicolae-Adrian

Singurul meci cu miză din această ultimă etapă a Ligii 1, Sporting fiind formația direct interesată de rezultat. O victorie a „ leilor” și un pas greșit făcut de Cinema City aduceau onorantul loc 3. Pretenție risipită, în 40 de minute, de Electrictelecom, formație care, chiar și cu un lot de conjunctură, și-a respectat blazonul. Vicecampioana s-a impus cu 6-4, este de apreciat evoluția lui Petre Gabriel, cel care și-a pus la naftalină mănușile de portar și s-a desfășurat, onorant, în câmpul de joc. Reconversie profesională care a adus o doppietta pentru “goalkeeperul” oaspeților. Start bun pentru alb-verzi, 2-0 în minutul 10, Ana Ciprian fiind omul care a semnat avansul pe tabelă. Din păcate pentru Matei Alexandru, cel care a început titular în lipsă de efectiv, adversarul a revenit și a egalat, Petre și Bălan au făcut 2-2. Luis Tudor a adus liniștea gazdelor la pauză, 3-2, gol reușit în minutul 18. Scenariu singaporez, 1 pauză...2 final, Electrictelecom a verticalizat în partea secundă, a ieșit la rampă și golgheterul echipei, Alexandru Oprea (28 de reușite în acest sezon), dublă petru vârf, deziderat bifat atât de Petre, cât și de Bălan. Ninel Popescu a înscris când, practic, nu prea mai conta (40). Electrictelecom se pregătește de finala cupei și este, fără drept de contestație, revelația acestui sezon. O echipă care a avut un start perfect de sezon, 10 victorii din 10 meciuri, a condus autoritar Liga 1, chiar și cu 10 puncte avans, însă a pierdut teren și, după un meci halucinanat dreby cu Old New Stars, cu titlul pe masă, o confruntare în care a condus în minutul 18 cu 3-0, a pierdut lamentabil, 3-4, atât partida, cât și trofeul suprem. Rămâne însă povestea, locul 2 și promisiunea, Electrictelecom, cu unele retușuri de lot, urmând să își depună dosarul pentru titlu în ediția jubiliară cu numărul 10. De partea cealaltă, Sporting și-a depășit condiția, este în creștere, a fost în partea superioară a clasamentului pe tot parcursul acestui sezon, însă, după un final bâlbâit, a cedat și a ratat o clasare pe podium ce ar fi ornat pectoralii jucătorilor cu o onorantă medalie de bronz.
Omul meciului: Petre Gabriel – nota 9