Moraru Viorel

Hornets

Costache nicolae daniel

Urban Events

Campioana întâlnea ocupanta locului trei în ultimul sezon, partida avea atribut de derby, două formații cu multă calitate individuală și un joc care, de multe ori, încântă irisul. Din păcate pentru gazde, întâlnirea de gală a fost o nouă cărămidă la temelia unui start de campionat absolut ratat, un singur punct în trei meciuri, mult prea puțin în raport cu pretențiile și valoarea lotului. Marin Vasile a strâns toată seva lotului, Canțur, Toader, Silviu Radu, Iordan, veteranul Romeo Dumitrescu și mulți alți jucători cu pectoralii alintați cu medalii. Ludicom a clasat dosarul încă din prima repriză, 3-0 la pauză, a deschis scorul Alex Canțur (5). Fundașul Grigore a înșirat mai mulți adversari, a pasat la margine, un isoscel trasat din pase de Silviu Radu- Iordan, Canțur și era 1-0. Silviu Radu a majorat diferența (12), apoi Viorel Moraru (14) a încheiat un un sfert de oră în care campioana a lăsat în joc de glezne avântul celor de la Urban. Replica gazdelor a adus o așteptare veșnică, pauză, încă un gol pentru Moraru în partea secundă, după ce a trimis subtil mingea în colțul lung pe lângă un Costache întârziat precum trenurile din Gara de Nord la o ieșire (30), iar stenograma partidei era scrisă. 4-0, nu s-a mai marcat până la sfârșit, Ludicom începe lupta umăr la umăr cu rivalul tradițional, Old New Stars. Itinerariul e lung.

Omul meciului: Viorel Moraru – nota 9