Costin Alexandru

FC 1 Decembrie

Vlad Catalin

Adversar dificil pentru ilfoveni, formația mai interesată de clasament în acest final de campionat, la șapte puncte de primul loc de baraj, Eagles și-a înghețat pretențiile pentru un loc în hora promovării. Partidă cu ritm, doi portari în mănuși, o primă repriză alertă în care s-a înscris târziu, în muchia mitanului. Revenit la sentimente mai bune față de colegi, capriciosul Alexandru Costin le-a făcut ilfovenilor pauza mai dulce. O lovitură liberă din granița careului de șase metri, iar decarul alb-albaștrilor a găsit breșa din zidul știrb al adversarilor, șut în forță, 1-0. Partida a rămas echilibrată și în partea secundă, ambele echipe au trecut pe lângă gol, iar când meciul a intrat în ultimele 10 minute, Cristian Jitaru, adus de Ursu – Moggi în ultima fereastră de legitimări, a majorat diferența. Assist același Ursu, iar oaspeții s-au crezut învingători. Replică tăioasă dată de vulturi și, în două minute, FC 1 Decembrie suspină. După o fază a lui Mălăncioiu, Edmond Timofte a finalizat cu siguranță la colțul lung, apoi gazdele au prins curaj, au mers peste adversar și au egalat. Copy- paste. Mălăncioiu are adeziv pe gheată, adversarii pur și simplu nu-i pot lua mingea de la picior, pas la Timofte, specialitatea casei, șut perfect, iar alb-albaștrii aveau frisoane. Același Costin Alexandru salvează situația. Cei de la Eagles sunt naivi, și-i lasă decarului piciorul de șut armat, iar acesta nu iartă în astfel de situații. Victorie adusă în minutul 38, FC 1 Decembrie ia trei puncte uriașe și rămâne în febra locurilor de baraj, pe ultima poziție a podiumului.
Omul meciului: Costin Alexandru – nota 10