JIANU ALEXANDRU STEFAN

Boca Old Boys

Basangiu Razvan

Partidă pentru menținerea spiritului competițional și a ritmului cardiac. Colege de perete în clasament, locul 7 – Eagles, poziția 8 – Boca, combatantele au jucat deschis, fără stres, au înscris de șase ori, iar gazdelor le-a intrat mai bine berea. Edmond Tomofte a deschis scorul la capătul unei acțiuni în regia lui Velniciuc (6), însă pe final de repriză s-a activat Jianu. Doppietta pentru el și ne oprim un pic pentru a sublinia câteva date statistice ale puștiului- minune din avanposturile “sud-americanilor”. Merită! 40 de goluri reușite în campionat, plus 10 pase decisive. Iar Jianu nu s-a oprit și le-a semnat nota vulturilor în partea secundă. Acesta l-a făcut clătită pe Florin Tănase, față / verso dintr-o fentă, apoi un șut care l-a lăsat fără replică pe Diaconu, în timp ce, la ultimul gol al gazdelor, Jianu s-a achitat cu un assist față de Răzvan Popescu, colegul din ofensivă. În ultimul minut, portarul Diaconu a avut o erupție de orgoliu, a luat un balon în viteză, a pornit o cursă din propriul careu și l-a lăsat pe Timofte într-o situație perfectă. 4-2, o mostră a portarului pentru, uneori, mult prea staticii și prea acusticii colegi din ofensivă.
Omul meciului: Alexandru Ștefan Jianu – nota 10