Arsene Gabriel

Onesti FC

Mihai Ionel

Onesti FC

Cu multă maturitate, FC Onești se impune în fața unui adversar incomod, harnic, îndârjit, care aleargă mult și se agață de orice minge. Vulturii au deschis scorul după ce Mihai Mărăscu a trimis o lovitură de cap de pe picioare, marcajul lui Goagă fiind de rumba. Arsene le-a tăiat avântul adversarilor. Prima oară a speculat plasamentul dezastruos al lui Carlo Pîrvu la o lovitură liberă (15), apoi l-a lăsat în poziție ideală pe Nistor (16). 2-1 la pauză pentru FC Onești. Eagles a mai avut o erupție în partea secundă, Mărăscu Mihai a recidivat (25), însă oaspeții, prin iureșul Alexandrescu, s-au năpustit spre poarta lui Pîrvu. Același Arsene a înscris cu un calm japonez în minutul 30, apoi panzerul Alexandrescu i-a rupt falangele lui Pîrvu, un gol care i-a cimentat poziția de cel mai bun marcator din toate ligile Victory Cup Casa Pariurilor ediția 9 (57 de reușite și plânge și Cămătaru de ciudă). Același Arsene a lăbărțat avantajul oaspeților, 5-2, moment în care Oneștiul a intrat în revizie tehnică și le-a facilitat vulturilor să se apropie la un singur gol. Hattrick Mărăscu, apoi a înscris și Jiglea, însă era prea târziu pentru ca gazdele să mai poată ciupi vreun punct.
Omul meciului: Gabi Arsene – nota 10