Timofte Edmond

Eagles Club Bucuresti

Diaconu Mircea

Exprimare atipică pentru Metropolis, succes de blazon pentru Eagles, oaspeții meritând toate laudele pentru efortul depus. Fără schimbări la dispoziție și în fața unui adversar care nu a avut loc pe foaia de joc, vulturii s-au sacrificat, au alergat cât pentru un maraton, au crezut chiar și după revenirea uluitoare din finalul reprizei predată de Matropolis și au ieșit din scenă cu pectoralii flambați. Gazdele au început dezastruos sau, mai bine spus, oaspeții au avut un debut eclatant. Pur și simplu, băieții în negru le-au ascuns mingea albilor. Edmond Timofte și Mihai Mărăscu au adus avantajul celor de la Eagles, 2-0 în minutul 5, vulturii se puteau desprinde și la trei sau patru goluri, însă Costea a fost la post, Diaconu s-a crezut Pigliaceli sau Neuer, însă a avut piciorul Tiberiu Lung și a irosit un penalty, apoi Mustățea, cu o pasă de geniu pentru Bălan, a preparat o revenire spectaculoasă. A recidivat Mărăscu (16), însă finalul primei reprize a adus iureșul în careul vulturilor, astfel că oaspeții au terminat un mitan început perfect, jumuliți. Bălan a făcut spectacol, a fost ca o tornadă, a înscris din toate pozițiile, triplă în dreptul său, a punctat și Silviu Dragomir și, de la 2-0 și 3-1 pentru Eagles, repriza s-a încheiat în avantajul celor de la Metropolis, 4-3. Nebunie! Și nu s-a terminat, gazdele au trecut pe ralanti în partea secundă, iar uriașul Timofte a comisionat starea de visare a defensivei adverse. Cu evidența făcută clătită, pivotul vulturilor reușind alte două goluri (30 și 35), Eagles se impune surprinzător, mai ales dacă vom compara fotografiile de grup.
Omul meciului: Edmond Timofte – nota 10