Cioroianu-Ezaru Victor

Deportivo București

Dumitrache Daniel

Reprezentație lugubră pentru FC 1 Decembrie. Nu așa arată o echipă cu pretenții. Calificați la baraj, ilfovenii au venit să facă act de prezență și, încă de la încălzire, au pornit un război civil care a cariat o partidă ce se anunța interesantă. Deportivo a început perfect, Micu și Cioroianu au colaborat festiv în minutul 3 Micu a fost beneficiarul assistului lui Cuioroianu, apoi, șase minute mai târziu, rolurile s-au inversat. Costin Alexandru s-a debarasat de fundașul din cocoașă și, cu un șut specialitate casei, a redus din diferență. 2-1 în minutul 10. A fost toată arderea ilfovenilor, Deportivo a controlat jocul, iar la pauză, tabela avea aspectul umilinței pentru gazde, 6-1. Ursu s-a supărat și s-a dedicat berilor în tribună, Alexandru s-a plimbat pe teren, astfel că partida s-a transformat într-o reprezentație regretabilă pentru cei porecliți lupii. Scoatem în evidență cele patru reușite ale golghterului Petre Gabriel, 46 de goluri pentru el în acest sezon, Cioroianu a marcat de trei ori, iar pentru ca demența să fie totală, Costin Alexandru și-a înscris în propria poartă. Victorie la scor pentru Deportivo, păcat de atitudinea unei formații care, în primul rând, trebuia să își respecte adversarul și să joace serios până în ultima secundă.
Omul meciului: Victor Cioroianu Ezaru – nota 9,5