Anghelina Bogdan Mihai

Lazio Bucuresti

Patlagean Marius Cosmin

Tactic, Lazio a făcut un meci perfect. Celeștii au alergat enorm, au speculat gagurile defensivei adverse și le-au lăsat celor de la Royal o singură variantă. Șutul de la distanță. Astfel, Royal a trimis 2345, 4 baloane spre poartă – excelent veteranul Pătlăgean-, alături de Anghelina, omul meciului, gazdele, cu un plus clar de tehnică, măcinând în gol în jumătatea adversă cu posesia Barcelonei lui Cruyff. Royal a deschis scorul prin Tatu (5). Cotraatac fulgerător, Ilie Marius a liftat o minge, Tatu a urmărit, a țâșnit spre poartă, iuțeală în fața de fundașilor adverși și trasor precis. Șapte minute a durat avantajul gazdelor, apoi s-a activat “vulpea” Anghelina. Repunere de la margine, iar acesta a înțepat mingea în poartă de sub mustățile de flăcăi inocenți ale adversarilor. Cu un minut înainte de pauză pe cei de la Royal i-a înțepat splina. Vinovat? Același Anghelina. Dumboi trimite o minge cu boltă, Anghelina urmărește cu un simț incredibil și deviază pe lângă portar cu adversarul din marcaj făcut poșetă. 2-1, pauză. Royal a început energic, Pătlăgean a fost la post, șuturile gazdelor s-au cadrat greu, iar Anghelina le-a mai predat o lecție de oportunism mai tinerilor adversari. Copy- paste primul gol. Repunere de la margine, reluare din prima, e 3-1. Ilfovenii au revenit rapid în joc, Ilie Marius Constantin a executat o lovitură liberă și excelentul Pătlăgean a scăpat balonul în poartă, mingea având solzi. Însă portarul s-a revanșat cu vârf și îndesat. “Hai pe ei să le dăm și golul trei”. Nu a fost cazul. Lazio s-a tencuit în defensivă și a reușit să își protejeze avantajul și să se păstreze în cursa pentru un loc la baraj. Luptă cruntă în ultima rundă, Royal, 1 Decembrie, FCTS, Los Jugadores, Lazio și Urban Team păstrează șanse și fac socoteli.
Omul meciului: Mihai Bogdan Anghelina – nota 10