Hurduc Iulian

Cegeka

Draganescu Mihai

Cegeka

Cegeka se impune în derby-ul din suburbia Ligii 3A, iar cu cele trei puncte cucerite depășește Warriors și termină sezonul pe locul 14. În plus, echipa care a încasat peste 200 de goluri în această ediție, a reușit o performanță individuală demnă de reverență. A dat golgheterul seriei, Iulian Hurduc, cu 48 de goluri înscrise, atacantul de la Cegeka fiind tunarul acestei serii, cu o medie uluitoare, 2,5 goluri per meci. Hurduc a înscris și de această dată un poker, specialitatea casei pentru el, patru goluri care l-au reconfirmat în fruntea clasamentului. Cegeka a început perfect și, după un sfert de oră, conducea cu 3-0. Geamănul lui Hurduc, Telea a reușit o doppietta, apoi oaspeții au trecut pe modul silențios. Revenire uluitoare pentru Poli până la pauză, Silviu Gordea (16), apoi dubla lui Zamfir (17 și 20), au semnat o revenire neașteptată a poliștilor. Echilibrul s-a păstrat până în ultimele 5 minute, Zamfir a revendicat balonul de joc, hattrick pentru el, Hurduc a transformat un penalty, însă geniul golgheterului Ligii 3B a făcut diferența în epilog. Între două goluri pentru el (35 și 38), Poli stinge lanterna roșie pe care alimentat-o o lungă perioadă în această ediție, în tur bateriile fiind încărcat de Cegeka, formație care, după un retur mult mai bun mai repară clasamentul și la spartul târgului mai urcă un loc.
Omul meciului: Iulian Hurduc – nota 9,5