Craciun Liviu alexandru

FCTS

Caramida Alexandru

FCTS

Partidă pe viață și pe moarte în Liga 3A. La încălzire, combatantele aveau următoarele variante. FCTS, victorie sau egal și viza de liga 2 asigurată - ilfovenii, victorie și atât, altfel, suferința barajului pentru destinația de pe GPS, eșalonul secund. Un meci bun, îndârjire, goluri frumoase, ratări monumentale, răsturnări de situație. 1 Decembrie, obligată de fișa de parcurs, a forțat în debut, iar atitudinea ilfovenilor a dat roade. Sebi Bîgu a început viguros, energicul mijlocaș a reușit assistul pentru Vali Tănase, iar acesta, după o preluare – zmeu s-a lungit și a împins balonul în ațe. Era golul lui Bîgu. Scurtă satisfacție pentru oaspeți, Liviu Crăciun a pornit un raliu în bandă, a împins excelent în picioare și a șutat necruțător. Crăciun avea să fie coșmarul adversarilor. Imediat, pe puternicul atacant de la FCTS l-a luat în primire veteranul Gelu Tănase, fundașul fiindu-i umbrelă tot meciul. După alte oportunități ratate până la finalul mitanului, combatantele intrau la egalitate în pauză. Scenariu copy-paste în partea secundă, După 10 minute de luptă, 1 Decembrie revine în avantaj. Același Bîgu e de neoprit. Driblinguri în casacadă, acces prea ușor în careu, apoi o seceră care-l doboară în suprafața adversă de pedeapsă. Penalty, Gelu Tănase nu iartă. 2-1. Și, din nou, exuberanța oaspeților este decontată de Crăciun. Pivotul fură o minge din aria lui Tănase senior, apoi șutează cu siguranță (32) și egalează. În același minut, golgheterul celor de la FCTS are un moment de Românii au Talent în careul advers. Cu Gelu Tănase în cârcă, Crăciun face picurele, apoi se întoarce cu mingea așezată pe șiret și șutează necruțător. Golden Buzzer! Și nu s-a terminat. La faza imediat următoare, Cinciulescu trimite cu nonșalanță în propria poartă, e 3-3, iar 1 Decembrie speră, finalul este sub presiune. De neînțeles păstrarea lui Fleașcă pe margine, golgheterul echipei a fost folosit prea puțin în acest meci, iar FCTS, după un asalt de final al adversarului, a rezistat și merge în Liga 2. Pentru 1 Decembrie urmează barajul.
Omul meciului: Liviu Crăciun- nota 10